Perfekcyjna mamuśka

Zmiany na skórze. Kiedy zacząć się niepokoić?

Zmiany na skórze mogą być wrodzone bądź nabyte. Część z nich nie daje żadnych niepokojących objawów, inne zaś mogą skutkować rozwojem chorób skórnych, w tym nawet rakiem. Zmiany pojawiające się w obrębie skóry powinniśmy regularnie kontrolować, tym bardziej gdy zaczynają wyglądać podejrzanie. Ale jak rozpoznać skórę, która wymaga konsultacji dermatologicznej? Które zmiany wymagają leczenia, a w jaki sposób chronić swoją skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych?

Zmiany na skórze – inna barwa, kształt i średnica

Skóra uznawana jest za narząd, który zajmuje największą powierzchnię w naszym organizmie. To właśnie ona codziennie zmaga się z szeregiem niekorzystnie działających czynników zewnętrznych. Między innymi z tego powodu mogą pojawiać się zmiany na skórze. Praktycznie każdy z nas ma tak zwane pieprzyki, a z czasem może ich przybywać. Na co dzień nam nie przeszkadzają, nie powodują żadnych dolegliwości. W takim wypadku podlegają regularnej kontroli, raz na jakiś czas. Jeśli w historii rodzinnej pojawiały się przypadki zachorowań chociażby na czerniaka skóry, do dermatologa trzeba zgłaszać się częściej, bo będziemy się zmagać z obciążeniem genetycznym.

Szczególną uwagę musimy zwrócić na znamiona i inne zmiany na skórze, które zaczynają wyglądać zupełnie inaczej. Niepokojące objawy to powiększona nagle średnica, inna barwa czy jakakolwiek wydzielina. Ponadto konsultacji dermatologicznej i dokładnej diagnostyki wymagają zmiany, które zaczynają swędzieć, piec, szczypać bądź uwypuklają się.

Pielęgnacja skóry ze znamionami

Znamiona, które są wrodzone, ale i pojawiają się z czasem, powinny być obserwowane, a także pielęgnowane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim musimy zwracać uwagę, czy nie ulegają zmianie, wcześniej wspomniane barwa, wielkość, a może kształt. Pierwsze obserwacje wykonujemy „na oko”. Do tego dokładamy wizyty u dermatologa, który jest w stanie powierzchownie ocenić daną zmianę, ale i używając dermatoskopu.

Koniecznością jest stosowanie dobrze dobranych kosmetyków, ale i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym promieniowaniem UV. Spośród produktów kosmetycznych należy stawiać na te, które posiadają filtry UV. Nie powinniśmy korzystać z solarium, tym bardziej gdy mamy skórę problematyczną.

Jeśli zmiany na skórze występują w zgięciach kolanowych lub łokciowych, na twarzy lub na szyi i wszędzie tam, gdzie są nieustannie podrażniane na przykład przez łańcuszki, powinny być usuwane.

W dużej liczbie przypadków nasze znamiona pozostają z nami przez całe życie nie przeradzając się w zmiany chorobowe. Mimo wszystko odpowiednia pielęgnacja skóry, obserwacja plam, przebarwień, pieprzyków i tym podobnych, które mamy od urodzenia bądź zauważyliśmy niedawno, to gwarancja zachowania zdrowia. Zmiany na skórze mogą być bowiem groźne, zatem im szybciej je wykryjemy, tym lepsze efekty przyniesie zastosowane leczenie.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge