Perfekcyjna mamuśka

Zabawki z drewna dla dzieci. Dlaczego warto dać je dziecku?

Zabawki z drewna dla dzieci

Choć rynek zabawek przepełniony jest najróżniejszymi, dziecięcymi akcesoriami, wciąż jest w nim miejsce na zabawki z drewna dla dzieci. Zupełnie inne od większości dostępnych w dzisiejszych czasach zabawek wydają się mniej atrakcyjne i bardziej nudne. Dziś dzieci sięgają po nie znacznie rzadziej niż kilkadziesiąt lat temu. Tymczasem zabawki drewniane, podobnie jak i wiele innych,  dostępnych współcześnie w sprzedaży, mogą mieć duże walory edukacyjne, a oprócz tego wykazywać szereg innych, istotnych zalet.

Zapytacie – jeśli zabawki z drewna dla dzieci są takie idealne, skąd niska ich popularność? Otóż, od kiedy na rynku pojawiły się zabawki plastikowe, które w dodatku wykazują szereg funkcjonalności (grają, świecą, migają, jeżdżą), stały się one znacznie atrakcyjniejsze dla małych odbiorców niż zabawki drewniane. Każdy mały chłopiec marzy o wozie strażackim, który po uruchomieniu wyda odgłos syreny, a dziewczynka o mówiącym i płaczącym bobasie.

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby, korzystając z popularności zabawek plastikowych, nie wprowadzono na rynek wraz z nimi szkodliwych  dla zdrowia substancji. Innym problemem jest to, że wiele plastikowych zabawek łatwo ulega uszkodzeniom, złamaniom i pęknięciom. Powstałe w ten sposób małe elementy mogą zostać połknięte przez dzieci, a ostre krawędzie mogą powodować skaleczenia.

Dlaczego warto wybierać zabawki z drewna dla dzieci?

Drewno, w przeciwieństwie do plastiku, jest surowcem naturalnym. Człowiek od setek lat wykorzystuje je na wiele różnych sposobów, korzystając z jego zalet. Jego niepodważalnym atutem jest to, że w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych,  nie zawiera w składzie szkodliwych dla zdrowia substancji. Wybierając zabawkę drewnianą, wyeliminowujesz ryzyko, że nabywasz przedmiot, który może w szkodliwy sposób oddziaływać na zdrowie dziecka.

Zabawki z drewna dla dzieci, w przeciwieństwie do tych plastikowych, nie wymuszają sposobu ich używania, ale pobudzają kreatywność. Samodzielnie jeżdżący samochodzik da dużo radości tylko na początku. Dziecko, które nie znajdzie innych sposobów jego wykorzystania, szybko się nim znudzi. Tymczasem zabawki, które nie grają i nie jeżdżą samodzielnie, dzięki temu, że nie narzucają sposobu zabawy, będą używane znacznie dłużej. Ich wykorzystanie w zabawie, dzięki temu, że wymaga użycia wyobraźnie, jest znacznie bardziej twórcze.

Inne, ważne zalety

Zabawki z drewna dla dzieci posiadają też szereg innych, ważnych dla małego użytkownika cech. Po pierwsze, w przeciwieństwie do zabawek plastikowych, nie mają ostrych, mogących ranić fragmentów, ani małych elementów, które mogłyby stwarzać ryzyko zadławienia przez maluszka. Nawet przy mocnych uderzeniach zabawką o inne przedmioty, nie ulegnie ona pęknięciu czy złamaniu.

Zabawki z drewna dla dzieci są znacznie trwalsze niż plastikowe i w przeciwieństwie do ich rzadko kiedy ulegają uszkodzeniom. Można mówić o ich długowieczności, ponieważ często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zabawki, którymi bawili się rodzice, z powodzeniem posłużą też ich dzieci.

Jak je kupować?

Dokonując wyboru zabawki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek maluszka. Drewniane zabawka przeznaczona dla przedszkolaka, nie koniecznie  musi być odpowiednia dla niemowlęcia. Są jednak i takie drewniane zabawki dla dzieci, o których śmiało można powiedzieć, że są uniwersalne i przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Jako przykład można podać ponadczasowe drewniane klocki.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge