Perfekcyjna mamuśka

Usypianie niemowląt – sprawa trudna i ważna

Usypianie niemowląt

Zdrowy sen to podstawa rozwoju małego dziecka. Niestety usypianie niemowląt bardzo często jest jedną z tych czynności, które sprawiają rodzicom najwięcej problemów. Co zrobić, by zmęczony maluszek szybko i grzecznie zasnął? Na szczęście są eksperci, którzy mogą odpowiedzieć na te pytania.

Wydawałoby się, że zmęczony i śpiący maluszek powinien bez problemu zamknąć oczka i zapaść w błogi sen. Niestety, niemowlęta, które zasypiają samodzielnie, należą do rzadkości. Zdecydowana większość wymaga tulenia, noszenia, a niekiedy nawet karmienia, by wpaść w objęcia Morfeusza.

Dlaczego dzieci nie chcą spać?

Małe dzieci mogą wybudzać się z wielu powodów, czasem może to być chłód, kiedy indziej potrzeba bliskości z mamą, a najczęściej chyba głód. Dodatkowo noworodki i małe niemowlęta nie potrafią jeszcze odróżnić nocy od dnia i zdarza się, że przesypiają większość dnia, a w nocy stają bardziej aktywne. Zanim przestawią się na 24 godzinny, zbieżny z rytmem mamy tryb funkcjonowania, może minąć trochę czasu.

Usypianie niemowląt według specjalistów

Rodzicom, którym ich maluszki sprawiają dużo  kłopotów, jeśli chodzi o spanie, z pomocą może przyjść głośna ostatnio metoda Tracy Hogg, autorki popularnej książki pt. “Język niemowląt”. Metoda ta bynajmniej nie polega na odłożeniu dziecka do łóżeczka i czekaniu, aż szlochając uśnie ze zmęczenia. Wręcz przeciwnie, Tracy Hogg zakłada, że dziecko powinno czuć bliskość mamy, co da mu poczucie bezpieczeństwa. Technika, którą poleca Zaklinaczka dzieci, jak niekiedy nazywana jest Tracy Hogg, polega na odkładaniu dziecka do łóżeczka na czas drzemki i podnoszeniu na chwilę, jeśli dziecko płacze, a następnie ponownym odłożeniu do łóżeczka. Usypianie niemowląt tą metodą można wprowadzić pod warunkiem, że wcześniej już wprowadzono rytuał uspokajania i wyciszania dziecka przed snem oraz opisany przez autorkę w “Języku niemowląt” łatwy plan opisujący czas karmienia, aktywności i snu dziecka.

Tracy zaznacza, że metoda naprzemiennego podnoszenia dziecka i układania z powrotem do łóżeczka powinna być wprowadzana nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 3 – 4 miesiąca życia.

Kiedy stosować usypianie metodą Tracy?

Usypianie niemowląt metodą podnoszenia i odkładania dziecka oraz delikatnego poklepywania po pleckach można wprowadzić, jeśli dziecko:

  • ma zbyt krótkie drzemki,
  • cierpi na problemy z zasypianiem,
  • wybudza się w nocy,
  • rano budzi się zbyt wcześnie,
  • odmawia drzemki.

Więcej o tej metodzie możesz przeczytać w książce Zaklinaczki, a o efektach jej wprowadzenia posłuchać od samych rodziców https://www.youtube.com/watch?v=cyhDfmjiqFQ.

Podsumowanie

Choć usypianie niemowląt bywa niekiedy trudne, z pomocą rodzicom przychodzą eksperci, których rady wnoszą wiele dobrego w życie rodziców i ich dzieci. Również tobie polecam korzystanie z tej metody.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge