Perfekcyjna mamuśka

Tarasy i ogrody – zielona przestrzeń w zasięgu ręki

tarasy i ogrody

W budynkach mieszkalnych, nawet tych, do których przynależy niewielka przestrzeń wokół domu, tarasy i ogrody stanowią szczególne miejsce. Aranżowane w przemyślany sposób, pomimo niedużej powierzchni, mogą stanowić komfortowe miejsce do wypoczynku. Urządzone z udziałem odpowiednio dobranej nawierzchni, roślinności oraz mebli staną się wymarzonym miejscem do wypoczynku po ciężkim dniu pracy.

Tarasy i ogrody powinny tworzyć z elewacją budynku i jego wnętrzem spójną i powiązaną ze sobą całość. Choć w gotowych, powtarzalnych projektach wygląd tarasu został w pewnym sensie z góry narzucony (w projekcie określono jego wielkość, kształt oraz lokalizację), w zależności od warunków panujących na działce, może on wymagać drobnych zmian zgodnie z rzeczywistą sytuacją panującą w terenie.

Sposób aranżacji

Tarasy i ogrody zaaranżowane są w różny sposób, w zależności od takich czynników, jak:

  • powierzchnia działki,
  • stylistyka budynku,
  • wiek użytkowników.

Niezwykle istotne jest, aby inwestorzy, nawet ci, którzy dysponują posesjami o niewielkiej powierzchni, jeszcze przed rozpoczęciem prac w ogrodzie określili swoje oczekiwania względem przydomowej przestrzeni. Dzięki takiemu podejściu możliwe stanie się urządzenie ogrodu w sposób, który będzie korespondować z potrzebami mieszkańców. Rodzaj nawierzchni, elementy małej architektury, dobór roślinności, sposób oświetlenia – to wszystko ma bardzo istotne znaczenie dla całokształtu ogrodu – jego wyglądu i komfortu użytkowania przestrzeni.

Samodzielnie czy z pomocą architekta?

W Polsce tarasy i ogrody najczęściej aranżowane przez inwestorów samodzielnie. Inspiracją do ich wykonania mogą być rozwiązania zaprezentowane w branżowych czasopismach i tematycznych stronach internetowych oraz poświęconych problemowi projektowania i urządzania ogrodów programach telewizyjnych.

Niektóre osoby postanawiają powierzyć aranżację ogrodu profesjonaliście i nawiązują kontakt z architektem krajobrazu. Zyskują w ten sposób pewność, że rośliny zostaną właściwie dobrane do rodzaju gleby oraz posadzone w miejscu o odpowiednim nasłonecznieniu. W gestii architekta krajobrazu pozostaje też dobór nawierzchni, małej architektury i innych elementów przestrzeni.

Tarasy i ogrody – utrzymanie i pielęgnacja

Warto pamiętać, że przestrzeń wokół domu powinna zostać urządzona w taki sposób, by w późniejszym okresie nie stwarzać problemów w jej należytym utrzymaniu przez inwestora. Dlatego, jeśli nie ma pewności, czy ten będzie potrafił samodzielnie zadbać o taras, nawierzchnię ogrodu oraz pielęgnować roślinność, warto zdecydować się na aranżację, która wpisze się w jego oczekiwania, ale jednocześnie pozostanie łatwa do utrzymania.

Jeśli inwestor dysponuje wystarczającymi funduszami, może zdecydować się na skorzystanie z usług firmy, która nie tylko zakłada ogrody, ale oferuje też ich całoroczne utrzymanie. Choć jest to zdecydowanie droższa opcja, stanowi wygodną alternatywę dla osób, które na zajmowanie się ogrodem nie mają wystarczająco dużo czasu albo zwyczajnie nie dysponują odpowiednią wiedzą.

Niezależnie od tego, czy tarasy i ogrody wykonywane są przez inwestorów samodzielnie, czy też z pomocą profesjonalnej firmy, nie da się ukryć, że ich właściwa aranżacja znacząco podnosi komfort życia mieszkańców.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge