Perfekcyjna mamuśka

Ile śpi niemowlę? Kilka faktów o śnie małego dziecka

Ile śpi niemowlę, a raczej ile powinno spać? To pytanie zadają sobie czasem nowo upieczeni rodzice. Sen niemowlęcia jest mu niezbędny do prawidłowego rozwoju. Jeśli jednak maluszek śpi zbyt krótko lub zbyt długo zaczyna to budzić niepokój jego opiekunów.

Nieregularne drzemki u maluszków nie należą wcale do rzadkości. Co więcej, nie są czymś, co powinno niepokoić rodziców. Nawet przez pierwsze 6 miesięcy po narodzeniu niemowlęta mogą nie mieć uregulowanego dobowego czasu snu i czuwania. Ich zegar biologiczny zaczyna wykazywać pewien rytm, dopiero kiedy ukończą pół roku.

Ważny sen niemowlaka

Jak donoszą specjaliści, odpowiednia ilość snu niemowlęcia jest niezwykle istotna. Podczas snu dziecka, w jego organizmie zachodzi szereg bardzo istotnych dla jego zdrowego rozwoju procesów. Jednym z nich jest wydzielanie z przysadki mózgowej hormonu wzrostu. Stąd właśnie powiedzenie, że dziecko rośnie, kiedy śpi, które wcale nie mija się z prawdą. Inna bardzo istotna sprawa, to fakt, że w trakcie snu mózg dziecka wytwarza szereg nowych połączeń nerwowych, które mają ogromny wpływ na jego dalszy rozwój. Pozostają jeszcze takie oczywiste kwestie jak regeneracja zmęczonego organizmu.

Czy moje dziecko się wysypia?

Wielu rodziców niepokoją niekiedy krótkie drzemki maluszka. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że tak naprawdę znaczenie ma nie tyle długość poszczególnych drzemek maluszka, ale ogólna ilość snu w ciągu doby. Poza tym nawet 20 minutowa drzemka może w pełni zregenerować organizm maluszka. Najlepszym sygnałem, że dziecko się wysypia, jest to, że w czasie aktywności uśmiecha się i jest radosne.

Jeśli jednak wydaje ci się, że twój maluszek śpi za mało, a w czasie czuwania jest zmęczony, drażliwy i marudny, warto skontaktować się z pediatrą. Lekarz wykluczy lub potwierdzi dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort u dziecka lub zleci wykonanie szeregu dodatkowych badań (np. morfologia, mocz, CRP), w celu zdiagnozowania maluszka.

Ile śpi niemowlę w ciągu doby?

Przeciętnie noworodek może przesypiać w ciągu doby od 16 do 20 godzin. Sen najczęściej jest bardzo nieregularny i podzielony jest na ok. 2 -4 godzinne drzemki. U jednych dzieci mogą one trwać nieco dłużej, u innych krócej, co nadal jest normą. Zapotrzebowanie dziecka na sen zmienia się  bardzo szybko wraz z jego wiekiem. 3 miesięczne niemowlęta śpią już niespełna około 16 – 17 godzin w ciągu doby, a te, które skończyły pół roku średnio 14 – 16.

To, ile śpi niemowlę w ciągu doby, może zależeć od jego indywidualnego zapotrzebowania, ale także rozmaitych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Spokojny sen niemowlęcia – kilka sposobów

Czynniki wewnętrzne, o których pisałam powyżej,  niewątpliwie wymagają konsultacji ze specjalistą. Do wielu czynników zewnętrznych, mogących zaburzać spokojny sen maluszka należy np. nadmiar docierających do niego bodźców. Włączony przez większą część dnia telewizor oraz komputer mogą zakłócać spokój maluszka i wpływać na pogorszenie jakości jego snu. Przed snem warto wyciszyć niemowlę, co znacznie ułatwi mu zasypianie. Otulacze i gniazdka niemowlęce to akcesoria, które dodatkowo mogą zapewnić zdrowy i spokojny sen twojego maluszka.

Spróbuj wprowadzić rutynę i przewidywalność w codziennych czynnościach oraz odpowiedni rytuał zasypiania. Codzienne wykonywanie tych samych czynności sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne i łatwiej poddaje się każdemu zabiegowi, do którego zostało przyzwyczajone. Często już samo zbliżanie się pory drzemki i wykonywanie przez mamę czynności zmierzających do ułożenia dziecka do snu sprawia, że maluszek robi się senny. To, jak śpi niemowlę, zależy w dużej mierze od przebiegu wydarzeń w ciągu dnia.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge