Perfekcyjna mamuśka

Serwis obiadowy z porcelany – zawsze modny

Porcelanowy serwis obiadowy gości w domu wielu rodzin. Często dokonujemy zakupu, gdy organizujemy samodzielnie uroczystości rodzinne i chcemy, by wszystko zostało podane elegancko, estetycznie i pięknie. Powiększa się rodzina, dorosłe dzieci odwiedzają swoich rodziców już nie tylko w pojedynkę. Zwykłych talerzy użytkowanych na co dzień, jest zwyczajnie za mało. Do tego brakuje sosjerki i dużej wazy na zupę. Serwis obiadowy staje się jak znalazł! Jednak w jaki sposób wybrać porcelanowy, w tym gąszczu ofert, by nas nie zawiódł?

Liczba i rodzaj elementów w wybranym serwisie

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad liczbą elementów serwisu obiadowego z porcelany. Najczęściej dostępne są serwisy dla sześciu osób bądź dla dwunastu osób. Większe można spotkać, ale dość rzadko. Na uroczystości rodzinne i spotkania z bliskim, to jednak wystarczająca liczba elementów, by poradzić sobie z ugoszczeniem wszystkich przybyłych.

Większy serwis obiadowy możemy wybrać nawet wtedy, gdy częściej przyjmujemy mniejszą liczbę osób. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy przybędzie dodatkowych gości, a dokupowanie pojedynczych naczyń czy akcesoriów, jest dość uciążliwe i sprawia, że ostatecznie wydamy więcej niż stawiając na jeden, bogato wyposażony zestaw. Poza talerzami, w zestawach przeznaczonych dla dwunastu osób, bardzo często znajdujemy wazę, cukiernicę, salaterki, półmiski czy talerzyki deserowe.

Zdobienia i kształty

Najbardziej klasyczny porcelanowy zestaw obiadowy, tak naprawdę nigdy nie wyjdzie z mody. Są to okrągłe talerze. Tradycyjnie wykonane wazy czy cukiernice. Bardzo często białe, ewentualnie o karbowanych brzegach, które nadają im ciekawego wyrazu. Równie dobrze można postawić na zdobienia.

Jeśli wybrany serwis obiadowy ma nam posłużyć przez długi czas, zdobienia nie powinny być zbyt mocno rzucające się w oczy czy podyktowane modą na jeden sezon. Może się bowiem okazać, że za rok, dwa czy kilka lat, wybrana dziś, bogato zdobiona porcelana, przestanie nam się podobać i nie będzie już modną.

Pięknie prezentują się serwisy obiadowe z delikatnymi złoceniami bądź subtelnymi malunkami ręcznymi. W swoim charakterze są uniwersalne, ale wnoszą nieco więcej ciekawej estetyki niż biała porcelana. Warto rozważyć ich zakup, jeśli szukamy kompromisu pomiędzy oryginalnym wydaniem, a długowiecznym zestawem.

Sposób użytkowania

Wybierając porcelanowy serwis obiadowy, należy pamiętać, że jest dość delikatny i wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim. Jeśli posiada ręczne zdobienia bądź złocenia, nie użyjemy go w kuchence mikrofalowej i nie umyjemy w zmywarce. Poza tym każdą porcelanę najlepiej myć z zastosowaniem delikatnych gąbek i równie delikatnych środków czyszczących.

Porcelana źle znosi gwałtowne zmiany temperatury i nie może być narażona na bezpośredni kontakt z ogniem. Informacje, jak użytkować oraz myć porcelanowe serwisy obiadowe, zwykle znajdziemy na opakowaniu. Stosujmy się do powyższych wskazówek, a z pewnością satysfakcjonującym będzie nie tylko zakup, ale i serwowanie posiłków.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge