Perfekcyjna mamuśka

Oświetlenie w kuchni – wygląd oraz funkcja

W ciągu ostatnich kilku lat rola oświetlenia we wnętrzu znacznie zyskała na znaczeniu. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, by pasowało do stylistyki pomieszczeń oraz nadawało im niepowtarzalnego charakteru i klimatu. Ważny jest nie tylko wygląd pomieszczenia, ale także to, by wytworzony przez oświetlenie klimat odpowiadał domownikom. Dzięki szerokiemu asortymentowi oświetlenia, jaki dziś oferują nam  producenci, znalezienie lamp, które dobrze wpiszą się we wnętrze (niezależnie od tego, jakie by ono było), nie powinno stworzyć problemu.

Kuchnia, o której zwykło się mówić, że jest duszą każdego domu, to miejsce, które wymaga też specjalnego podejścia w wystroju wnętrza. Zwykle to właśnie tam najwięcej czasu spędzają domownicy, zwłaszcza jeśli połączona jest z salonem, jadalnią lub inaczej określaną strefą dzienną. W aranżacji wnętrz kuchni i jadalni bardzo często wykorzystuje się dziś ciekawe i efektowne oświetlenie, które generalnie znacznie zyskało na znaczeniu i  oprócz swojej podstawowej roli, jaką jest dostarczenie źródła światła, zyskało szereg dodatkowych funkcji. Wśród nich wymienić można chociażby:

  • wydzielenie różnych stref wnętrza o odmiennym charakterze i przeznaczeniu, a które to tworzą jedną, przestrzenną całość.Przykładem jest oddzielenie kuchni od jadalni, czy jadalni od salonu;
  • optyczne powiększenie lub podniesienie pomieszczenia, które w rzeczywistości jest niewielkich rozmiarów;
  • stworzenie intymnej, przytulnej atmosfery;
  • pozorne zmniejszenie pomieszczenia dzięki wykorzystaniu naściennych kinkietów;
  • budowanie klimatu poprzez wykorzystanie oświetlenia dekoracyjnego.

Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Wybierając oświetlenie do kuchni, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:

  • lampy powinny być dopasowane stylem do aranżacji całego wnętrza,
  • natężenie światła powinno odpowiadać charakterowi i funkcji pomieszczenia, w tym przypadku kuchni,
  • nad blatem roboczym powinno zostać umieszczone dodatkowe oświetlenie, które pozwoli na komfortowe i bezpieczne przygotowywanie posiłków.

Planując oświetlenie w kuchni, należy wybrać lampę, która stanowiła będzie światło główne pomieszczenia – najczęściej będą to lampy wiszące lub plafony; oświetlenie blatu roboczego – w tej roli najlepiej sprawdza się oświetlenie ledowe lub halogeny oraz oświetlenie stołu w jadalni (jeśli taką posiadamy) – tu zwykle polecane są lampy wiszące, najczęściej z 3 – 4 żarówkami. Możesz pokusić się też o montaż kinkietów, które mają bardziej charakter dekoracyjny i pozwalają na stworzenie przytulnej atmosfery. Jeśli może się zdarzyć, że stół w jadalni będzie często przestawiany, warte uwagi będą lampy wiszące na ruchomym ramieniu. Nad blatem roboczym natomiast, warto rozważyć zamocowanie taśm ledowych.

Tak naprawdę możliwości aranżacji jest nieskończenie wiele. Wszystko dzięki temu, że asortyment w sklepach z oświetleniem np. nowoczesne lampy, jest bardzo szeroki. Stwarza to duże pole do popisu dla dekoratorów wnętrz i wszystkich, którzy projektowaniem pomieszczeń się interesują. Nieograniczone możliwości urządzania wnętrz przy użyciu różnego rodzaju oświetlenia, dają efekt w postaci niezwykle pięknych, oryginalnych i odzwierciedlających upodobania domowników aranżacji.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge