Perfekcyjna mamuśka

Basen z niemowlakiem. Poznaj jego zalety.

basen z niemowlakiem

Dawniej wyjście na basen z niemowlakiem budziło nie lada sensację. Dziś taki widok nikogo już nie dziwi. Coraz więcej rodziców decyduje się na aktywne spędzanie czasu razem ze swymi dziećmi. Pływanie z niemowlęciem jest doskonałym sposobem na wspieranie rozwoju niemowlęcia. Relaksuje, sprawia niesamowitą frajdę zarówno dzieciom, jak i rodzicom, a także wzmacnia mięśnie i wspiera rozwój psychomotoryczny malca.

Kiedy na basen z niemowlakiem

Pływanie to wspaniały pomysł na wspólne, aktywne spędzanie czasu z małym dzieckiem i wspieranie jego rozwoju. Niemowlęta uwielbiają zabawy w wodzie, ponieważ odbierają ją jako swoje naturalne środowisko. Dzieje się tak, gdyż pierwszym środowiskiem dziecka były wody płodowe matki. Odruchy naturalne dla środowiska wodnego utrzymują się u niemowlaka do około 6-8 miesiąca życia. Dziecko nie boi się wody, a przy zanurzaniu główki instynktownie zamyka usta. Jeśli chcesz by twoje dziecko szybko i w naturalny sposób nauczyło się pływać, zajęcia na basenie z niemowlakiem możesz rozpocząć jeszcze zanim utraci odruchy, zapamiętane z życia płodowego. Jak wskazują specjaliści, w pełni bezpiecznie można wybrać się na basem z niemowlakiem już w 4 miesiącu jego życia. Zanim jednak to zrobisz, warto poprosić pediatrę o przebadanie dziecka, pod kątem ewentualnych przeciwwskazań.

Jakie korzyści niosą ze sobą zajęcia na basenie?

Woda korzystanie wpływa zarówno na samopoczucie dziecka, jak i rodzica. Zabawy na pływalni wspierają rozwój psychiczny i fizyczny oraz dają niezwykle dużo radości. Pływanie wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe niemowlęcia, co przekłada się na przyspieszenie pojawienia się takich umiejętności jak: siadanie, raczkowanie i chodzenie dziecka. Pozytywnie wpływa także na koordynację ruchową oraz rozwój psychomotoryczny malca. Uczestnictwo w zajęciach na basenie wpływa korzystnie również na regulację czynności oddechowych maluszka oraz rozwój zmysłu dotyku. Wyjście na pływalnie jest świetną alternatywą również dla rodziców. Daje możliwość oderwania się od codziennej rutyny, aktywnego spędzenia czasu wraz z dzieckiem oraz obserwowania jego rozwoju i reakcji na inne otoczenie.

Nie każdy basen jest odpowiedni dla maluszka

Wybierając się na pływalnię z maleńkim dzieckiem, należy wcześniej upewnić się, że panują na nim odpowiednie ku temu warunki. Pływalnia powinna być czysta, mieć odpowiednie wyposażenie i temperaturę wody. Najlepiej wybrać się wcześniej na basen samemu i przekonać jak wygląda rzeczywistość. Warto też porozmawiać z personelem pracującym na basenie, w tym z instruktorami, którzy prowadzą zajęcie z maluszkami. Nawet jeśli planujecie samodzielne zabawy z maluszkiem, zamiast uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez instruktora, rozmowy z osobami posiadającymi odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje uświadomią wam jak reagować w obliczu nieprzewidzianych sytuacji, np. zachłyśnięcia się maluszka wodą.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed pójściem na pływalnię:

Czystość

Jakie jest ogólne wrażenie – czy czyste są podłogi, prysznice, szatnie, toalety, przewijaki, woda. Można porozmawiać na ten temat z personelem basenu.

Czepki

Nie wszystkie baseny wymagają, by niemowlęta miały na basenie czepki. Tam, gdzie są one obowiązkowe warto zaopatrzyć się w specjalny czepek dla maleństwa. Czepek dla małych dzieci powinien być wykonany z materiału.

Akcesoria dla niemowląt

Pływalnia odpowiednio przystosowana dla maluszków powinna umożliwiać dostęp do przewijaków i krzesełek dla niemowląt.

Woda w basenie

Temperatura wody, najodpowiedniejsza dla niemowląt wynosi około 36 st. C. Nieco starsze dzieci mogą pływać w takiej, która ma 32 st. C. Ważne jest także, by woda, w której pływają maluszki nie była chlorowana. Znacznie lepsza jest ozonowana, ponieważ mniej podrażnia delikatną skórę i oczy niemowlęcia.

Jak przygotować się do wyjścia na basen z niemowlakiem?

Do wyjścia na basen z niemowlakiem trzeba się odpowiednio przygotować. Maluszka warto wcześniej oswoić z wodą. By to zrobić, można kąpać dziecko w dużej wannie i delikatnie polewać jego główkę i buzię wodą. Warto też stopniowo wydłużać czas spędzany w wannie. Co istotne, kiedy już wybierzecie się na basen z dzieckiem, pamiętajcie, by nie pozostawać z maluszkiem w wodzie dłużej niż 30 minut. To optymalny czas dla niemowlęcia. Na basen należy zabrać dla maluszka nieprzemakalne pieluszki dla niemowląt. Po kąpieli należy natychmiast okryć dziecko ciepłym ręcznikiem (niemowlę bardzo szybko się wyziębia) i osuszyć. Przyda się także dziecięce mydełko, oliwka do natłuszczenia skóry oraz jedzenie i picie, gdyż po wyjściu z basenu dziecko może być głodne.

Po aktywnie spędzonym dniu należy zapewnić dziecku odpoczynek. Basen z niemowlakiem to gwarancja, że zmęczone atrakcjami dziecko szybko zapadnie w błogi sen.

Ocena

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge