Perfekcyjna mamuśka

Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt – co powinnaś wiedzieć?

Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt

Odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji niemowląt powinny być elementem wyposażenia kosmetyczki każdego maluszka. To właśnie dzięki nim oraz codziennej higienie i pielęgnacji rodzice są w stanie zapewnić dobre samopoczucie i zdrowy rozwój swemu dziecku. Nie ma potrzeby, by dla małego dziecka kupować wielkiej torby kosmetyków, jednak te, które są niezbędne powinny zostać dobrze dobrane.

Delikatna skóra maluszka wymaga właściwej pielęgnacji. Zapewnić mogą ją odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji niemowląt. Co istotne, nie chodzi tu wcale o to, by kupować cały zestaw kosmetyków (szamponów, mydeł, balsamów, kremów), z których każdy przeznaczony będzie do innej części ciała maluszka, ale by wybrać takie, które będą odpowiednie dla jego wrażliwej skóry. Nie idźmy więc w ilość, ale w jakość. Niemowlę wcale nie potrzebuje dużego zestawu kosmetyków. Ważne za to, jeśli będą one:

  • Dostosowane do wieku maluszka – najlepiej, jeśli na opakowaniu znajdzie się informacja o możliwości stosowania od pierwszych dni życia dziecka.
  • Hipoalergiczne – niepowodujące podrażnień i uczuleń nawet u dzieci ze skórą bardzo wrażliwą i skłonną do alergii.
  • Atestowane – warto sprawdzać, czy kosmetyki dla niemowląt mają atesty potwierdzające ich jakość, w tym atest: Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy Państwowego Zakładu Higieny.

Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt niezbędne do prawidłowej higieny maluszka

Wśród kosmetyków przeznaczonych dla dzieci, znajdują się zarówno takie, które są bezwzględnie konieczne dla właściwej pielęgnacji skóry maluszka, jak i takie, których zakup nie jest konieczny. Poniżej wymieniamy kosmetyki, których nie powinno zabraknąć przy codziennej pielęgnacji niemowlęcia.

Oliwka dla dzieci

To jeden z najważniejszych kosmetyków do pielęgnacji niemowląt. Niezbędny zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka. Skóra maluszka, tuż po porodzie, najczęściej jest wysuszona oraz ma skłonność do łuszczenia się. Powinna być zatem regularnie natłuszczana, aż do momentu, gdy znajdujące się w niej gruczoły łojowe zaczną intensywniej pracować. Wtedy nie będzie już potrzeby dodatkowego natłuszczania. Oliwkę można ewentualnie zastąpić dobrym kremem nawilżającym dla niemowląt, oczywiście pod warunkiem, że posiada odpowiednie atesty.

Płyn myjący dla niemowląt

Do mycia małego dziecka najlepiej wybierać kostki dermatologiczne i płyny myjące dla niemowląt. Zwykłe mydła mogą bowiem naruszać delikatną barierę ochronną skóry. Najlepiej w myciu niemowląt sprawdzają się emolienty, które na powierzchni skóry wytwarzają delikatna barierę ochronną. Ciało dziecka pozostaje po nich czyste i delikatnie nawilżone.

Krem ochronny do pupy niemowlęcia

Nie należy o nim zapominać, nawet jeśli dziecko nie ma odparzeń. Stosuje się go profilaktycznie, by nie dopuścić do podrażnień na skórze pośladków malca. Dermatolodzy wyraźnie zalecają ich stosowanie, gdyż nawet cienka pieluszka ogranicza dostęp powietrza do delikatnej skóry dziecka.

Krem na odparzenia

Jego stosowanie nie powinno wchodzić do codziennej pielęgnacji skóry dziecka, jednak warto zadbać o to, by na wypadek ewentualnych podrażnień i odparzeń, zawsze był pod ręką. Krem na odparzenia powinien w swoim składzie posiadać substancje o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym, np.  d-pantenol, tlenek cynku, olejek z kiełków pszenicy czy taninę.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, w jaki sposób właściwie pielęgnować skórę niemowlęcia, możesz zapytać o to położną. Pomocny może okazać się również film instruktażowy. Dobre kosmetyki do pielęgnacji niemowląt mają ogromny wpływ na właściwą higienę i dobre samopoczucie maluszka.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge