Perfekcyjna mamuśka

Jak wychować syna na szczęśliwego człowieka?

Jak wychować syna na szczęśliwego człowieka

Choć w przypadku małych dzieci płeć nie odgrywa jeszcze tak dużego znaczenia, wraz z ich wzrostem zastanawiamy się, jak wychować syna, a jak córkę? Okazuje się, że istnieją pewne wzorce zachowań, które dzieci przejmują od rodziców i choć zwykło się mawiać – “synek mamusi”, “córeczka tatusia” – prawda jest taka, że do wychowania dziecka potrzeba obojga rodziców.

Nie oznacza to wcale, że niepełne rodziny nie mają szansy na wprowadzenie w dorosłość w pełni wartościowego i szczęśliwszego człowieka. Jeśli jednak brakuje w rodzinie jednego z rodziców, dziecko musi szukać wzorców poza nią. Inną kwestią pozostaje to, że opiekunowie, zwłaszcza ci, którzy mają szczęście wychowywać i syna i córkę, utrzymują często, że u dziewczynek proces wychowawczy przebiega znacznie łatwiej niż u chłopców.

Warto pamiętać, że decydujące znaczenie ma tu jednak nie płeć, ale cechy osobowe zarówno dziecka, jak i rodzica. W tym wpisie skupimy się jednak bardziej nad tym, jak wychować syna. W jaki sposób wspierać go, budować jego pozytywną samoocenę, a tym samym dać lepszy start w przyszłość.

Budowanie więzi

Od najmłodszych lat matka buduje z synem więź emocjonalną. W zależności od tego, w jaki sposób to robi, tak będą w przyszłości kształtować się relacje między nimi oraz życie chłopca jako dorosłego mężczyzny.

Warto już od pierwszych dni otoczyć dziecko opieką i miłością. Zajmowanie się  nim nie może ograniczać się do kąpania, przewijania i karmienia. Ważny jest także delikatny dotyk i ton głosu, a w starszym wieku również przytulanie oraz rozmowy.

Negatywne postawy

Nawet matki, które z pozoru doskonale wiedzą, jak wychować syna, w rzeczywistości nie zdają sobie czasem sprawy, jak wielką krzywdę wyrządzają mu, prezentując postawę lękowo-unikającą albo ambiwalentną.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z matkami, które, nawet jeśli dbają o podstawowe potrzeby dziecka, nie dają mu najważniejszego – miłości. W stosunku do chłopca zachowują dystans, są zimne, a czynności związane z opieką nad nim wykonują mechanicznie i bez emocji.

Postawa ambiwalentna jest nawet nieco gorsza niż lękowo-unikająca. W jednej chwili matka otacza dziecko troską i uczuciem, a zaraz potem odtrąca go. Często jest to miłość warunkowa, która każe dziecku zasłużyć na miłość matki.

Jedynie stworzenie więzi bezpiecznej, da nam odpowiedź na pytanie – jak wychować syna na mądrego i szczęśliwego człowieka. Kobieta tworząca taką więź z dzieckiem kocha je, przytula, otacza troską. Daje tyle miłości, ile chłopiec potrzebuje. Nie oznacza to jednak, że nie stawia granic oraz wymagań. Choć te pojawiają się w nieco starszym wieku, są ważnym elementem procesu wychowania.

Matko, czy wiesz, jak wychować syna?

Wychowanie dziecka nie jest procesem łatwym. Jak zostało już wcześniej powiedziane, najważniejsza, zwłaszcza w pierwszych latach życia chłopca, jest matczyna miłość. Prawidłowe postawy u syna znacznie łatwiej będzie wypracować, jeśli matka jest osobą silną, zrównoważoną, stabilną emocjonalnie. Dawanie chłopcu jasnych i spójnych przekazów będzie podstawą do efektywnej i pełnej zrozumienia komunikacji.

Chłopiec odbiera, a niekiedy przejmuje emocje matki. Dlatego niewskazane jest, by kobieta była osobą lękliwą, nerwową, czy frustrowaną. Pełna radości, wewnętrznego spokoju i miłości do dziecka, często sama intuicyjnie wie, jak wychować syna.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge