Perfekcyjna mamuśka

Czas z czworonożnym pupilem – korzyści dla zwierzęcia i właściciela

Czas spędzony z czworonożnym pupilem, jest nieoceniony zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Czas z kotem czy psem sprzyja nie tylko zacieśnianiu więzi. Udowodniono, że zwierzęta wpływają na poprawę naszego stanu zdrowia, fizycznego i psychicznego. Ponadto pobudzają nas do aktywności fizycznej. Jakie jeszcze zalety przynosi taka relacja?

Czas z domownikiem, który owocuje lepszym samopoczuciem

Nie od dziś wiadomo, że koty i psy to nasi najlepsi przyjaciele. Najwierniejsi, całkowicie oddani, zawsze tęskniący i domagający się czasu z nimi spędzanego. Zdecydowanie warto go poświęcić, bo można liczyć na trwałą przyjaźń, a także mnóstwo korzyści dla własnej kondycji organizmu.

Czas z psem lub kotem, który będzie spędzony nawet spokojnie na głaskaniu, przytulaniu, dotyku, wpłynie na relaks i uspokojenie. Domowi pupile chłoną niczym gąbka nasze emocje. Nie bez powodu bardzo często stoją u boku osób schorowanych, z zaburzeniami fizycznymi, a także problemami leżącymi po stronie psychiki. Zwierzęta wyciszają nas, poprawiają samopoczucie i humor, a to za sprawą podwyższenia poziomu serotoniny w organizmie, na co można liczyć spędzając czas z kotem.

Kociaki mrucząc emitują dźwięki o niskiej częstotliwości. Są one odbierane nie tylko przez narząd słuchu, ale i całą powierzchnię skóry. Wibracje od zakończeń nerwowych zlokalizowanych na powierzchni skóry, wędrują do mózgu i zyskuje się na poczuciu odprężenia oraz relaksu.

Zarówno koty, jak i psy wykorzystywane są w terapii osób z rozmaitymi schorzeniami. Poza ogólną poprawą samopoczucia, mogą mieć wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego.

Czas z psem spędzony na zabawie

Miłośnicy szczekających pupili, zdobywają przyjaciół oddanych, ale i bardzo aktywnych, przez całe swoje życie. Nawet psy seniorzy potrzebują ruchu, by zachować dobrą kondycję. Psiak zmusza człowieka do wyjścia na spacer, zabawy, niezależnie od pogody. Podejmowanie aktywności fizycznej w różnych warunkach pogodowych, nawet siarczystą zimą czy podczas rzęsistego deszczu, wpływa na hartowanie organizmu.

Im bardziej złożone i skomplikowane zabawy, tym więcej aktywności wymagają od psa i jego właściciela. Jak doskonale wiemy, aktywność fizyczna ma przełożenie na lepszą pracę układu krwionośnego, obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Do tego oczywiste korzyści, jak redukowanie napięcia i niwelowanie stresu.

Seniorzy psy i seniorzy ludzie? To pary doskonałe. Jedni i drudzy zwykle podejmują większą aktywność fizyczną, co zarówno dla zwierzęcia, jak i człowieka jest bardzo ważne na tym etapie życia.

W domu i na dworze

Nie ma tak naprawdę większego znaczenia, gdzie będzie spędzany czas z psem czy kotem. Zarówno w domu, jak i na dworze można się świetnie bawić. Pupil zawsze będący przy nas, pozwala zapomnieć o trudnych sytuacjach lub je przetrwać, bo wymaga uwagi mu poświęconej. Zajmuje nasze myśli, dlatego łatwiej poradzić sobie nawet z traumatycznymi momentami przeżywanymi w życiu. Czas z domowym pupilem to najlepsze, co można zrobić dla siebie i zwierzęcia.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge