Perfekcyjna mamuśka

Czajnik na płytę kuchenną, ale jaki?

Kolorowe, pięknie zdobione i kształtne czajniki kuszą swoimi wykonaniami. Dziś mamy okazję, by w kuchni odtworzyć styl retro lub urządzić to charakterystyczne wnętrze w sposób całkowicie nowoczesny. Czajniki dają nam w tym względzie duże pole do popisu. Ponadto to na pierwszym miejscu kwestia praktycznego zastosowania, bo jak przygotować gorący napar bez czajnika? Niemożliwe! Podpowiadamy, w jaki sposób wybierać czajniki i na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Indukcja stałym gościem w domu

Zaczynamy od technologii, która ostatnio zyskuje na uznaniu i jest coraz chętniej wybierana. Mowa o płytach indukcyjnych, które wykorzystują zjawisko wytwarzania pola elektromagnetycznego. Stawiając na taką płytę kuchenną zyskujemy na oszczędnościach, bo to rozwiązania oferujące sprawność na poziomie nawet 95%. Gotowanie odbywa się znacznie szybciej, bezpiecznie i bez raczenia nas tłustymi oparami.

Indukcja wymaga jednak zastosowania specjalnych naczyń i to samo tyczy się zakupu, jakim jest czajnik indukcyjny. Wykonanie nadające się do stosowania na tego typu płytach kuchennych, oznaczone zostaje specjalnym znakiem – zwojem, spiralą, zwiniętą cewką. Symbol ten różnorodnie nazywamy, ale jest na tyle charakterystyczny, by z powodzeniem go poznać i dokonać dobrego wyboru.

Czajniki na indukcję są także charakterystyczne pod względem kształtu. Beczułkowate, o całkowicie płaskich dnach, bez żadnych zaokrągleń, wypukleń czy nóżek, ponieważ indukcja zadziała dopiero wtedy, gdy dno naczynia ściśle będzie do niej przylegać, całą swoją powierzchnią.

Kuchenki gazowe i elektryczne

Decydując się na płyty gazowe bądź tradycyjne płyty elektryczne – ceramiczne, o kształt czy wykonanie czajnika nie musimy się martwić. Zdecydowana większość z dostępnych czajników nadaje się do takiego użytku. Warto jedynie mieć na uwadze ewentualne plany zmiany kuchennego wnętrza.

Czajniki przeznaczone na płyty gazowe i ceramiczne niekoniecznie nadawać się będą na indukcję. W drugą stronę nie ma takiego problemu. To z tego względu sprawdzamy tak ważne oznaczenia i bierzemy pod uwagę ewentualność wymiany płyty. W końcu nikt z nas nie chce czynić zbędnych wydatków.

Czajniki na kuchenki z płytami gazowymi, ale i ceramicznymi to spory wybór. Wykonania ze stali nierdzewnej, emaliowane, z wypukłymi dnami czy nóżkami, a do tego w rozmaitych kształtach. Pod tym względem nie ma problemu z doborem do kuchennej aranżacji.

Praktyczne zastosowanie

Niezależnie od typu kuchenki i wybieranego wykonania czajnika, pamiętać trzeba o wygodzie jego użytkowania. Do tego konstrukcji, uchwycie, który jest dobrze przymocowany i pozwalający na schwycenie bez użycia rękawicy. Liczy się pojemność, bo ta wpływa na czas gotowania, czyli oszczędności bądź ich brak.

Decydujmy nie tylko patrząc na wygląd czajnika, ale i oceniając jego funkcjonalność oraz trwałość. Niech nam posłuży długi czas i pomoże w przyrządzeniu niejednego aromatycznego napoju.

Ocena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge